Saçları Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Tarih 14 Ekim 2014 » 1274 Kez Okunmuş» Yazar: yadamoda » Güzellik, Öne Çıkanlar, Videolar

Saçları Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçlarımızı yıkarken dikkat etmemiz gereken bir çok unsur var. Özellikle saçlarınızın belli bir özelliği varsa bu konuda farklı önlemler almanız gerekiyor. Örneğin kuru saçlar ile yağlı saçların yıkama şekli ve sıklığı farklı olmalıdır. Konumuz içerisinde ilk olarak yıkama sıklığını belirlemek gerekiyor. Daha sonra saçları yıkarken dikkat etmemiz gereken diğer unsurlar hakkında da bilgi alacağız.

SAÇ TİPLERİNE GÖRE YIKAMA SIKLIĞI

Yaşam Tarzına Göre

Genellikle  zamanınızın çoğu evde geçiyorsa, o zaman sık sık saçınızı yıkamanız hem saça zarar verir, hem de kesenize.Fakat sürekli toz toprakla ilgili bir işiniz varsa veya sporcu iseniz,o zaman her gün saçınızı yıkamanız gerekir.

Yağlı Saçlara Göre

Saçınız çok yağlıysa ve kirli bir görünüm sergiliyorsa, maalesef üşenmeden her gün saçlarınızı yıkamalısınız.Peki, saçınızın yağlı olup olmadığını nasıl anlarsınız, işte size basit bir test.Sabah saçınızı yıkayın ve gün boyu asla saçınıza dokunmayın.Akşamleyin saç derinize bir peçete veya kağıt koyun,saç deriniz yağlı ise peçetenin de yağlandığını göreceksiniz. Bu bilgiler size doğru bir zaman dilimi oluşturmada yardımcı olacaktır.

Saç Şeklinize Göre

Saç şeklinize göre yıkamak size sağlıklı bir saç sunacaktır. Saçınızı salık kullanmayı seviyorsanız, muhtemelen onları her gün yıkamak zorunda kalırsınız. Çünkü toplu saça nazaran salık saç daha çok kir ve mikrop biriktirir. Aksine at kuyruk saç tarzını seviyor ve saçınızı sık olarak bu şekilde bağlıyorsanız, saçlarınız 3-4 gün temiz kalabilir, böyle haftada 2 kez saçınızı yıkamanız yeterli olur.

Kalın Ve Güçlü Saçlara Göre

yi bir saç cinsine sahipseniz, saçlarınızı iki günde bir yıkamanızı tavsiye ederiz. Çünkü saçlarınız suyu ve şampuanı kaldırabilecek yapıdadır.

Kuru Saçlara Göre

Yıkama konusunda en çok zorlanacağız saç şeklidir. Saç dipleriniz kuru ve kepeğe yatkın ise, saçınıza özel bir bakım uygulamalısınız. İdeal olanı, saç derinize, önceden ısıttığınız badem yağı, zeytinyağı gibi uçucu yağları uygulayıp, bir müddet saçınızda tuttuktan sonra yıkamanız. Kuru saç derisine ve saçlara sahipseniz, sağlıklı saçlar ve saç derisine kavuşmak için en fazla iki günde bir sıklıkta saçınızı yıkamalısınız.

Düz veya Dalgalı Saçlara Göre

Son olarak düz veya dalgalı saçları ele alacağız. Bazı saçlar üst üste bir kaç gün yıkandığında, mat, ölü ve bakımsız gözükür. Bunun nedeni ya saçları çok incedir veya saç kaliteleri düşüktür. Böyle saçlarınız varsa, iki üç arayla saçları yıkamak sizin için uygun olanıdır.

Saçları canlandırmak için maske tarifi  <<<<< TIKLA ÖĞREN

Saçlar Nasıl Yıkanmalı

SAÇLAR NASIL YIKANMALI

1) Şampuan, saçı ıslattıktan sonra 2 fındık tanesi büyüklüğünde miktar olarak yeterlidir. Öncelikle saç derisine masaj yapılarak saç derisi yıkanmalı, sonrasında saçlar yıkanmalıdır. Hergün yıkanması durumunda tek şampuanlama, günaşırı yıkamalarda ise 2 kere şampuanlama yeterlidir.

2)Eğer kişi şampuanından memnunsa ve toksit içermeyen bir şampuan kullanıyorsa şampuanı devamlı kullanılması yararlıdır.

3) Saç kremi saçla uyumlu ve toksit içermiyorsa saç yıkma sonrasında uygulanabilir. Saç kremi saç derisine uygulanmamalı, saç tellerinde birkaç dakika bekletilmelidir ve iyice durulanmalıdır. Saç kreminin de toksit içermemesi gerekir. Saç kremi saç tellerinin onarılmasını sağlar.

4) Saç durularken dikkat edilmesi gereken en önemli etken saçın su ile iyice ve eşit miktarda durulanmasıdır. Durulanmayan saç iritasyonlara, kaşıntılara neden olur.

5) Çok köpüren şampuan iyidir demek doğru değildir. Çok köpüren şampuanlar kanser yapan kimyasallar içerebilir. Az köpüren ve ağır şampuanlar tercih edilmelidir.

Bunlara ek olarak Doktorum programında yayınlanan formüllerin videosunu da sizinle paylaşmak istiyoruz.

Not: Saç yıkaması ile ilgili maddeler kadınlarkulubu.com sitesinden alınmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş
Etiketler

Yazar Hakkında

Moda Çılgını :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir